5+1 dolog, amit nem tudtál, de tudni szeretnél a Valentin-nap történetéről

A szerelmesek ünnepe nem a modern kereskedelem találmánya, hanem hosszú, több évszázados történelme van. Persze ma már mindenki a szerelemmel azonosítja, azonban ez nem volt mindig így. Az ókori Rómában egészen más megközelítés szerint ünnepelték február közepét.
Az igazán szerelmes embernek nem kell külön ünnep ahhoz, hogy valamilyen apró meglepetéssel kedveskedjen szíve választottjának, de Valentin-nap alkalmából erre mégis többen mutatnak hajlandóságot. Persze előfordul az is, hogy valaki nem szereti és nem is tartja meg a Valentin ünnepet, de melyik szerelmes leány utasítana vissza egy virágcsokrot vagy bármilyen más ajándékot e jeles napon.
1. A Valentin-nap nem azonos a Bálint-nappal. Sokan tesznek egyenlőségjelet a kettő közé, holott a kettő között jelentős a különbség. Noha az tagadhatatlanul igaz, hogy ugyanarra a napra esnek azonban mégse azonos ünnepet jelentenek. A Valentin-nap vagy ahogy sokan írják Valentin nap a szerelmesek ünnepe, melyen egyik fő célja a szerelmesek közötti ajándékozás. Ezzel szemben a Bálint-naphoz eredetileg nem tartozott ajándékozási hagyomány, népi hiedelmek, jóslások és babonák annál inkább.
2. Magyarországon a rendszerváltozás után honosodott meg. A Magyar Virágkötők Szakmai Egyesülete 1990-ben kezdték bevezetni a Valentin-napot. Számos cél mellett ez a virágvásárlásra is jótékony hatást gyakorol azóta is.
3. A Valentin nap eredete egészen az ókori Római Birodalomig nyúlik vissza. Az is igaz, hogy akkor még nem így nevezték és a szerelmes ünnep mögöttes tartalma is eltérő volt annál, mint ami manapság neki tulajdonítunk. Rómában a kereszténység előtti időkben február 15—én tartották a Luperkália termékenységi ünnepet. Ekkor pogány rítusokat tartottak majd egy kiválasztott fiú és egy leány meztelenül szaladt végig Róma utcáin és megkorbácsolták azokat a járókelőket, akikkel útközben találkoztak. A hiedelem szerint a korbácsoltak megtisztultak, a nők pedig gyermekáldásban részesültek. A rómaiak az ünnep alkalmából szabad szeretőválasztást is tartottak. A hajadon lányok a nevüket bedobták egy edénybe, amiből az egyedülálló fiúk húzhattak és így párok jöttek létre.
4. A betiltástól a megemlékezésig. A kereszténység térnyerésével azonban ez a szabadszelleműség egyre inkább háttérbe szorult. A harmadik században élt egy Valentin nevű pap Rómában, ekkoriban a császár megtiltotta a fiatal férfiaknak, hogy házasságot kössenek, azonban Valentin a tiltás ellenére összeadta őket. Később a császár kivégeztette ezért Valentin papot, de még halála előtt tudott üzenetet küldeni az egyik börtönőr lánya számára, aki a papnak kedves volt. Az üzenetben az állt, hogy a Te Valentinod. A Valentin napi üzenetküldés egyes források szerint innen eredeztethető. A Birodalom bukását követően a pápa elrendelte, hogy a pogány Luperkália ünnepét teljesen be kell tiltani, azonban minden év február 14-én meg kell emlékezni Szent Valentinról és így lett ő a szerelmesek védőszentje. A Valentin nap pedig egyre inkább a szerelmesek ünnepévé vált.
5. A szerencsét hozó szerelmes csók! Az ünnepi legendák szerint a Valentin-nap reggelén adott csók különös szerencsét jelent. Ugyanis meghozhatja Fortuna kegyelmét annak is aki adja és annak is, aki kapja.
+1 A Valentin-nap helyesírása. Nagyon sokféle írási móddal találkozhatunk az ünnep kapcsán, többről is azt hihetnénk, hogy az a helyes, azonban egyféle módon írhatjuk helyesen, mégpedig kötőjellel: Valentin-nap. Ennek ellenére számos esetben találkozhatunk vele kötőjel nélkül is úgymint Valentin nap, vagy közkeletű még az egybeírt alak is, mikor Valentinnap elnevezéssel illetik az ünnepet.
OLVASD EL VALENTIN NAPI SZENVEDÉLYTIPPJEINKET IS! Nem kérte meg a kezed? Karácsonykor sem?